Η Λαγκαδιά

Δύο χιλιόμετρα μετά την Περίκλεια και βορεινά της βρίσκεται το μικρό σε πληθυσμό χωριό Λαγκαδιά. Το υψόμετρο εδώ είναι 610μ. Βορειοδυτικά υψώνεται το ψηλότερο βουνό του Δήμου, η Τζένα (2182μ.), και η απόσταση από τα σύνορα με τη FYROM είναι μόλις 6 χλμ.
Από τη Λαγκαδιά κατάγεται ο γνωστός μακεδονομάχος Παπαγιάννης Παπανώε, που εκτελέστηκε υπέργηρος μαζί με άλλους 18 συγχωριανούς του από τους Βούλγαρους φασίστες στις 18 Γενάρη τουΆ44. Στην πλατεία του χωριού, απέναντι από  το δημοτικό σχολείο, είναι στημένη η προτομή του.
Αξιοθέατο και εδώ είναι η εκκλησία του κοιμητηρίου, των Αγίων Αναργύρων, που χτίστηκε το 1863, όπως μας πληροφορεί επιγραφή στο εσωτερικό του ναού πάνω από την είσοδο:

«ούτος  ο ιερός ναός  των Αγίων Αναργύρων εκτίσθη κατά το έτος 1863, υ-
        πό της Κοινότητος Λουγγούντσης και επί αρχιερατεύοντος Αγίου Μογλενών
        και Φλωρίνης κ.κ. Προκοπίου».

Το παλιό όνομα του χωριού ήταν Λούγγουντσα. Μετονομάστηκε Λαγκαδιά το 1926. Το χωριό αριθμεί 90 κατοίκους, οι οποίοι ασχολούνται με την κτηνοτροφία και τη γεωργία, και ανήκει στο δημοτικό διαμέρισμα της Περίκλειας.